Archbishop Dr. Cyprian Kizito Lwanga

His Grace Dr.
Cyprian Kizito Lwanga

His Grace Dr. Cyprian Kizito Lwanga was born on 19th January 1953, at Kyabakadde, Naggalama, in the present Lugazi Diocese. 

He was ordained a priest on 8th April 1978 at Lubaga Cathedral by His Eminence Emmanuel Cardinal Nsubuga.

Appointed first Bishop of Kasana-Luweero Diocese on 16th November 1996 and ordained Bishop on 1st March 1997 at Kasana-Luweero. 

Appointed the third Archbishop of Kampala on 19th August 2006 and installed as the third Archbishop of Kampala on 30th September 2006 at Lubaga Cathedral.

Biography

Archbishop Cyprian Kizito Lwanga was born at Naggalama in Mukono district formerly the Archdiocese of Kampala (but now the Diocese of Lugazi) on January 19th 1953.

His Late Father Joseph Nsubuga Wamala was a catechist and he died in 1983. He attended Kyabakadde Primary School and in 1964, he joined Nyenga Seminary. He thereafter entered the National Major Seminary of Philosophy of Katigondo (1972-1974) and in 1974-1978, he studied Theology at the National Seminary of Ggaba. He was ordained a priest on April 9th 1978 by the Late Cardinal Emmanuel Nsubuga of the Archdiocese of Kampala.

In 1979, he joined the University of Clermont-Ferrand (France) to study a course in administration and languages, with particular focus on administration.

He was appointed Chaplain of His Holiness in 1986. In 1994, he was awarded a Doctorate in Canon Law of the Pontifical Urban University in Rome.

1978
1978

Personal Secretary of the Archbishop of Kampala, Cardinal Emmanuel Nsubuga.

1979 – 1981
1979 – 1981

Student at Clermont – Ferrand (France)

1981 – 1984
1981 – 1984

Vice-Chancellor and Curate of Nabbingo Parish

1984 -1990
1984 -1990

Chancellor of the Archdiocese of Kampala

1985
1985

Executive Secretary of the National Committee for the celebrations of the Centenary of the Uganda Martyrs of Uganda

1986 – 1988
1986 – 1988

Administrator of Ndeeba Parish in the Archdiocese of Kampala

1988 – 1990
1988 – 1990

Vicar General of the Archdiocese of Kampala

1990 – 1994
1990 – 1994

Student in Rome

1995 – 1996
1995 – 1996

Personal Secretary to Cardinal Wamala, Archbishop of Kampala and President/ Founder of the ‘Co-operative for Development’ as well as a professor of Canon Law at Ggaba National Major Seminary and at St. Mbaaga Archdiocesan Major Seminary

1997 – 2006
1997 – 2006

He was named, consecrated and installed as the first Bishop of the newly created Diocese of Kasana – Luweero

2001 – 2006
2001 – 2006

Member of the Executive Committee of Uganda Joint Christian Council (UJCC) and Chairman of the Finance and Administrative Committee of UJCC. In July 2006, he was elected president of Caritas – Africa, with the Headquarters in Lome – Togo.

August 19, 2006
August 19, 2006

Rt. Rev. Dr. Cyprian Kizito Lwanga, the Bishop of Kasana-Luweero was elected and named the new Archbishop of Kampala.

For his Motto, the Archbishop uses the phrase, ‘Ora et Labora ut Habeant Vitam’ which means that, ‘Pray and work so as to have life to the full’. These words, he adopted from the Motto of St. Benedict (480 AD – 550 AD). He further states that prayer calls for work as work is watered by prayer.